Hayalet Araba ve Yürüyen Basamaklı Merdiven - Bunların Açıklaması Ne?

Hayalet Araba


Yola bir anda giren hayalet arabanın videosu bir zamanlar çok popülerdi. Türkiye de gündem oldu.Araba kullanan hayalet mi var? Özel güçler mi var? Üç harfliler araba mı kullanıyor?
Videoya ilk bakıldığı zaman kaza yapılmasına sebep olan arabanın sanki bir anda ortaya çıkıyormuş gibi görünüyor. Aslında öyle değil. O arabayı bir hayalet kullanmıyor. O araba bir anda ortaya çıkmıyor.
Peki nereden çıkıyor?

Araba aslında hep aynı yerde ama biz göremiyoruz çünkü karşı taraftaki tramvay ile minibüs buna engel oluyor. Böylelikle araba kolaylıkla görünmeden karşıya geçebiliyor. 
Peki araba yola girdikten sonra neden görmüyoruz?

Bunu cevabı da kameranın önündeki iki arabanın konumu. Öndeki iki araba güzel bir şekilde duruyor ki yola giren arabayı kamera göremiyor.Arabalar neden yavaşlamıyor?
Çünkü arabalar yola giren arabaların onların önlerinden geçeceğini düşünmüyor. Bu yüzden frene basmıyorlar. Böylece ortaya hayalet araba hissi veren bir video ortaya çıkıyor.

Yürüyen Basamaklı Merdiven


Yürüyen merdiven deyince aklınıza aşağıdaki gibi bir resim geliyor ama bahsedeceğimiz merdiven o değil. Bahsettiğimiz merdiven, basamaklı merdivenin yürüyen hali. Peki böyle bir şey gerçek olabilir mi? Böyle bir şey mümkün mü?

Cevabını da aşağıda açıklayalım ama ilk önce yürüyen merdivenin videosu.Videoda gördüğümüz sandalye sağa ve sola doğru eğilerek hareket ediyor. Peki bu nasıl oluyor? Bunun cevabı fizikte saklı.
Merdivenin bir ayağı diğer üç ayağa göre biraz daha yukarıda. Böylece salınım hareketi yapabiliyor.
Merdiven durgun konumda iken sağ tarafa doğru biraz itilirse merdiven potansiyel enerji kazanır. bırakılınca merdiven yavaş yavaş kendi konumuna geri dönmeye başlar bu dönme sırasında ise kinetik enerji kazanır. Böylece sola doğru yeni bir eğilimi kendi kendine yapabilir. Merdiven sağa sola eğim hareketi yapmaya başlar. Bu görüntü merdiven hareket ediyor izlenimi uyandırır.
Normalde gerek sürtünmeden gere diğer kuvvetler yüzünden enerjilerde bir azalma olması lazım. Yani maksimum potansiyel enerji ve maksimum kinetik enerjinin zamanla azalması lazım. Böylece merdivenin durması lazım. Peki enerji nasıl kaybolmuyor? Bunun cevabı da merdivenin bulunduğu yer. Merdiveni koydukları yer biraz eğimli bu eğim sayesinde herhangi bir enerji kaybı olmuyor.
Fakat merdiveni koydukları zemin fazla eğimli olursa merdiven merdiven düşebilir. Eğimi gerekli kadar olmaz ise merdiven hareket etmez. Hem eğim hem de merdivene uygulanan başlangıç kuvveti sayesinde ortaya böyle bir video çıkmış.    Blogger Yorum
    Facebook Yorum

0 Comments:

Yorum Gönder