Sanal Tur: Cumhuriyet Müzesi (İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi)Bugünkü sanal tur inceleme yazısında sizleri Ankara'nın Altındağ İlçesinin Ulus Meydanında bulunan Cumhuriyet Müzesini bir diğer ismiyle İkinci Türkiye Büyük Millet Binası'nı ve sanal halini anlatacağım.

İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi

Cumhuriyet Müzesi diğer bir ismi ile İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası (2.TBMM) 1923 yılında Mimar Vedat Tek tarafından tasarlanmıştır.


 Cumhuriyet Halk Fırkası toplantı yeri olarak düşünülmüştür. Lakin Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası yeterli gelmeyince meclis binası olarak yeniden düzenlenmiş ve 18 Ekim 1924 yılında hizmete açılmıştır. 18 Ekim 1924 yılından 27 Mayıs 1960 yılına kadar hizmet vermiştir. 1961 yılında ise meclis modern binaya taşınmıştır.
Cumhuriyet Müzesi Bölümleri
Müze giriş kapısının hemen karşısında meclis toplantılarının yapıldığı Genel Kurul Salonu bulunur. 1924 -1960 yıllarında meclis toplantıları burada yapılmış olup dönem dönem milletvekili sayıları 610'a kadar çıkmıştır. Salonda toplam 116 tane milletvekili sırası bulunmaktadır. Çok partili sisteme bu salonda geçilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk Büyük Nutuk'u bu salonda okumuştur.


Girişin sağında ve solunda yer alan odalarda ilk üç cumhurbaşkanının (Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Mahmut Celal Bayar) kişisel eşyaları sergilenmiştir.


Müzenin bir de üst katı bulunmaktadır. Üst katlarda Başbakanlı Çalışma Odası, Cumhurbaşkanlığı Çalışma Odası, Cumhurbaşkanlığı Kabul Salonu bulunmaktadır.


Cumhuriyet Müzesi'nin (İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi) sanal tur halini görmek için tıklayınız


    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 Comments: