Okullar Açılacak mı?


Milyonlarca öğrenci okulların telafi eğitimin başlayacağı 31 ağustos gününü bekliyor. Milyonlarca öğrenci de şuan ki vaka sayılarına bakarak okulların açılmamasını istiyor. En son yapılan açıklama ise okulun başlamasını istemeyen, corona yüzünden tedirgin olan öğrencileri sevindirdi.

Bu Durum Nasıl Gelişti

Tarihler 27 Aralık 2019 yılını gösterdiğinde Çin'in Wuhan kentinin bir hayvan pazarında ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştı. Salgının ilk merkezi Çin olsa da sonralarında saldın Avrupa'ya sıçramış ve İtalya virüsün merkezi haline gelmişti. Şimdilerde ise salgının yeni merkezi Amerika Birleşik Devletleri oldu.
Ölümler başladığında virüsün yılan yarasa, maymun ve yılandan bulaştığı düşünülse de yapılan araştırmalar sonucunda virüsün pangolin denilen bir memeli hayvandan ortaya çıktığı belli oldu.
Türkiye ne kadar önlem almışsa da virüsün ülkesine girmesine engel olamadı ve virüs Türkiye'ye bulaştı. MEB Bakanlığı ise okulları 16 mart tarihinde tatil etmişti. 23 Marta uzaktan eğitim başladı. O günden itibaren okullar açılmadı. Okulların 31 ağustosta açılacağı gündemde ama vaka sayılarına bakarak açılıp açılmayacağı belli değil.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Açıklamaları

9 Temmuzda gerçekleşen canlı yayında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Şartlar elverişli olursa 31 Ağustos'ta açacağız. Bir süre açmayın denilirse uzaktan eğitime hazırız" açıklamalarında bulundu.
Hatırlatalım ki okullar uzaktan eğitime girdikten sonra da aynı açıklamalar yapılmıştı ve karar okulların tatil edilmesi yönünde olmuştu.
    Blogger Yorum
    Facebook Yorum

0 Comments:

Yorum Gönder