Seyreltilmiş Eğitim Nedir?


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te öğrencilerin ve velilerin merak ettiği soruları cevapladı. Okulların açılması ile ilgili akıllarında 4 senaryonun da olduğunu söyledi. Öğrencilerin en çok dikkatini çeken senaryo ise seyreltilmiş eğitim modeli oldu.

Bakan Ziya Selçuk pandemi nedeniyle ertelenen okulların açılıp açılmayacağı ile ilgili senaryoları anlattı. 4 adet senaryo hazırladıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her senaryonun da uygulama için hazır olduğunu belirtti.

Senaryolarda birinin okulların açılmaması olduğunu söyleyen Ziya Selçuk. Böyle bir şeyi istemese de okulların kapatılma kararı alınırsa öğrencilerin uzaktan eğitim alacağını söyledi. Tek başına uzaktan eğitimle kalmayacağı belirten Ziya Selçuk, öğrenciler için materyaller de hazırlandığı söylendi.

Senaryolardan diğerinin ise okulların açılması belirten Ziya Selçuk. Okullar açıldığı zaman temizliğin nasıl yapılacağı, deterjanların teminin de hazır olduğunu belirtti.

Senaryolardan üçüncüsü riskli illerde kısıtlama uygulanacağı, önlemlerin alınacağı; diğer illerin ise kısıtlamasız olarak okula gidileceği bir senaryo.Senaryolardan dördüncüsü ise hibrit bir sistem olan seyreltilmiş eğitim. Seyreltilmiş dendiği zaman akla ilk gelen şey derslerin seyreltilmesi ama Ziya Selçuk sadece derslerin seyreltilmeyeceğini aynı zamanda ders günlerinin de seyreltileceğini söyledi. Durumun işleme yöntemi şöyle olacak. Sınıfın yarısının böylece okulun yarısının pazartesi ve salı günü okula gideceği. Çarşamba günü okulun kapalı olması ve temizlenmesi. Perşembe ve cuma günü ise sınıfın diğer yarısının böylece okulun diğer yarısının okula geleceği. Cumartesi ise okula sadece sınav gruplarının geleceği. Sınav grupları derken yıl sonunda sınava girecek olan 8.sınıflar ve 12.sınıflardan bahsediyor. Böylece sınıflarda sosyal mesafe uygulanabilecek.


Seyreltilmiş eğitim ile birlikte öğrencilerin çok istediği 3 gün okul 4 gün tatil olacak. Yalnız unutulmamalıdır ki okulların olmadığı dönemde uzaktan eğitim devam edecek. Okula gidemeyen öğrenciler canlı olarak sınıfındaki dersi izleyebileceğini belirten Ziya Selçuk, canlı izlenemese de banttan video olarak ya da televizyondan izlenebileceğini söyledi.

Bu senaryoların kesin uygulanacak gibi algılanmamasını belirten Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanı liderliğinde toplanacak olan Kabine'de yapılacak tartışmalar sonucu kesin kararın verileceğini belirtti.
Zamanı gelince açıklanacağını belirtti.
    Blogger Yorum
    Facebook Yorum

0 Comments:

Yorum Gönder