TYT 2020 deki Mabel Matiz'li Türkçe Sorusu İptal mi Ediliyor?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'ün, Yeni Akit'e TYT'de çıkan Mabel Matiz'li soru hakkında açıklama yaptı. "İlgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır."
27 Haziran 2020 yılında yapılan TYT (Temel Yeterlilik Sınavı) Türkçe sınavında sorulan Mabel Matiz'li soru sınava giren öğrencilerin kafasını karıştırmıştı ve öğrencilerin yanlış yapmasına sebep olmuştu. Sınavdan sonra Mabel Matiz'li bu soru sosyal medyada gündem olmuştu.

Mabel Matiz'in LGBT üyesi olması ve LGBT yürüyüşlerine katılması sebebiyle bazı insanlar ve sınava katılan bazı öğrenciler bu soruya tepki göstermişlerdi. Tepkilerin büyümesi ÖSYM'yi ve ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'ün harekete geçmesine sebep olmuştu. Halis Aygün'ün Yeni Akit'e yaptığı açıklama ile sorunun incelemeye alındığını duyurdu.

Yeni Akit'e “2020-YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılımıyla üç oturum halinde 188 sınav merkezinde güvenle ve başarıyla tamamlanmıştır.” açıklaması yapan Prof Dr. Halis Aygün sınavda çıkan soruların bulunduğu soru havuzunun Türkiye'nin farklı üniversitelerinde bulunan binlerce öğretim üyesinden oluşturulduğunu dile getirerek açıklamalarını şu cümlelerle devam ettirdi.

“Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS’nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır.”

Peki bu ne demek oluyor?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'ün yaptığı açıklamalardan sonra sorunun iptal edileceği düşünülüyor.
    Blogger Yorum
    Facebook Yorum

0 Comments:

Yorum Gönder