Bilgi Sarmal TYT Matematik Soru Bankası İnceleme


    Bu yazımızda Bilgi Sarmal Yayınlarının TYT Matematik Soru Bankasını İnceleyeceğiz.

    Kitabın sayfa sayısı 368, soru sayısı ise 1672. Daha fazla ayrıntıya girecek olursak; Oryantasyon testi soru sayısı 379, normal test soru sayısı 683, simülasyon testi soru sayısı 223, ÖSYM tipi soru sayısı 131, sarmal test soru sayısı ise 246.

    Kitabı çözmüş biri olarak söylemeliyim ki bu kitap orta-zor bir kitap. Konu çalışmaya yeni başlayanlar, konuyu pekiştirmek isteyenler için uygun bir kitap değil. 
    
    Peki Başlangıç İçin Neden Uygun Değil?

Kitabın içindeki sorular başlangıç için zor sorular. Başlangıç için uygun olmamasının bir diğer sebebi bölümlerin içindeki testlerin karma olması. Örnek olarak geçek sayılar bölümünü ele alalım. 
İçerisinde basamak kavramı, tek çift sayılar, ardışık sayılar vb bulunuyor. Yeni öğrenen birisi olarak basamak kavramı ile ilgili soru çözmek istediniz ama kitabın içerisinde basamak kavramı diye ayrı bir test yok. Sayılar ile ilgili bütün kavramların bulunduğu testler arasında bulunuyor. İşte bu sebep.ten bütün gerçek sayılar konusuna hakim olmanız gerekiyor.

       
    Konuların işleyişine bakacak olursak bir bölüme başladığımız zaman ilk olarak karşımıza sıcak bölge çıkıyor. Burada konunun kısa özeti yer alıyor. Sıcak bölgeden sonra oryantasyon testleri yer alıyor.
    Oryantasyon testleri çoğunluğu kolay olmakla birlikte arada zor soruların çıktığı konunun basit kısımlarını gördüğümüz testler. 
    Oryantasyon testlerinden sonra normal testlere başlıyoruz. Normal testler kolaydan zora doğru olacak şekilde yerleştirilmiş. Normal testlerin ilk testi kolay son testi zor oluyor. Normal testler bittikten sonra simülasyon testi başlıyor.
    Simülasyon testinin tamamı ÖSYM sınav düzeyinde ve daha üst sorulardan oluşuyor. Yeni nesil ve hikayeleştirilmiş sorulardan oluşuyor. 
    Simülasyon testleri bittikten sonra ÖSYM tipi kısmı başlıyor. Bu kısım sınavda çıkmış sorulara benzer soruların yer aldığı kısım. Ama belirtmek gerekir ki bu ÖSYM tipi sorular her konunun sonunda yer almıyor. Örnek verecek olursak Mutlak Değer bölümünün sonunda ÖSYM tipi kısmı bulunuyor ama bu kısım Birinci Dereceden Eşitsizlikler ve Mutlak Değer bölümlerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Birinci Dereceden Eşitsizlikler bölümünde ÖSYM tipi kısmı yok.
    Her bölümün sonunda bir önceki konuları tekrar etmek için 10-12 soruluk sarmal test bölümü oluşuyor. Bu bölümün amacı konuları unutturmamak. Tabi ki ilk konunu sarmal testi yok.

    Bilgi sarmal video çözüm uygulamasından ve websitesinden çözümlere bakabilirsiniz.

    Son olarak kitabın 55 TL'lik etiket fiyatı var ama internet üzerinde 45 - 50 TL arasında bulabilirsiniz.

Eğer yazımız faydalı olduysa daha fazla öğrenciye de faydalı olmalı için paylaşabilir. Bize destek olmak için reklamlara tıklayabilirsiniz.    

    Blogger Yorum
    Facebook Yorum

0 Comments:

Yorum Gönder