Einstein'ın Sıkıntılı Eğitim Hayatı


"Hiç hata yapmayan kişi, yeni hiçbir şey denememiştir."


     Einstein eğitim hayatında çoğu zaman engellerle karşılaşmış bir insandı. Alman ve Yahudi olmasından dolayı lise ve üniversite yıllarını İsviçre'de geçirdi. Sonrasında işsiz kaldı ve mecburen bir patent ofisinde müfettişlik yaptı. 


     Einstein iyi bir çocukluk geçirmişti fakat Almanya'daki ilkokullarda katı bir eğitim şekli benimsenmişti. Bu yüzden de sürekli öğretmenleriyle tartışmalara giriyordu. Öğretmenleri onu azarlar ve başarısız olacağını söylerdi. Kimse Einstein'ın bu kadar büyük başarılara imza atacağını tahmin edemezdi. Her zaman kendini yalnız kalmaya alıştırmıştı. Bu konuda "Ben her zaman tek başına olmayı tercih ettim. Kendimi hiçbir zaman ülkeme, evime, arkadaşlarıma ve hatta aileme bile tam olarak ait hissetmedim." şeklinde bahsetmiştir Einstein. Onun bu inadı ve kararlılığı, onu günümüzde neredeyse tüm insanlar tarafından tanınan bir kişi yapmıştır.      Einstein çocukken çevresindeki insanların onu olumlu yönde etkilemesi büyük bir talihti. 12 yaşında amcası ona bir matematik kitabı hediye etmişti ve o günden sonra matematiğe olan merakı da artmıştı. Kendi kendine öğrenmeyi çok severdi ve çok etkili bulurdu. 16 yaşında analitik geometri ile diferansiyel hesabı yapmayı öğrendi. Pisagor bağıntısının kanıtlarını keşfetti. Her zaman kendi kendine öğrenmek isterdi.


     15 yaşındayken liseyi bıraktı. Ailesi maddi zorluklar nedeniyle İtalya'ya gitmek zorunda kalınca o da ailesinin yanına gitmek için okulunu terk edip İtalya'ya gitti. Orada bir okula girmek için kendi başına çalışıp okul kazanacağına dair ailesine söz verdi. "Ne ben okula göreydim ne de okul bana göre. Sıkıyordu beni. Öğretmenler komutan gibi davranıyorlardı. Ben öğrenmek istediğimi öğrenmek istiyordum, onlarsa öğrenmemi istedikleri şeyi öğretiyorlardı."Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. 

Bize destek olmak için sitedeki reklamlara bir kez tıklarsanız çok seviniriz.

Eleştirilerinizi ve fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. 

Hoşça kalın.


  Blogger Comment
  Facebook Comment

8 Comments:

 1. Çok güxel bir yazı emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. çok güzel olmuş ellerine sağlık 👏👏👏

  YanıtlaSil
 3. Mükemmel yazı ellerine sağlıkk

  YanıtlaSil
 4. Gerçekten çok güzel bir yazı devamı olsaydı saatlerce okuyabilirdim ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 5. Etkileyici..gayet güzel..

  YanıtlaSil
 6. Etkileyici..gayet güzel..

  YanıtlaSil
 7. Güzel yazı olmuş tebrikler

  YanıtlaSil