Stephen Hawking'in Örnek Yaşam Mücadelesi
Daha önce "İnsanlar" adı altında  açtığımız seriyi bir takipçimizin önerisi üzerine "Motivasyon" şeklinde değiştirdik. Zorlu yaşam şartlarında savaşmış önemli insanların hayatlarını sizlerin motive olması için paylaşacağız...


   Stephen Hawking İngiltere Oxford'ta dünyaya geldi. Galileo'nun ölümünden tam 300 yıl sonra 8 Ocak 1942'de doğdu.

   İlkokul yıllarında beraber kart oyunları oynayıp elektronik devreler kurduğu bir arkadaş grubu vardı. Arkadaş grubunda zekası göze çarpıyordu. Zorlanmadan geçirdiği ilkokul yıllarının ardından Oxford Üniversitesini tam burslu kazandı.

   Üniversiteden mezun olduktan sonra astronomi alanına yönelmek istedi ve Cambridge'e gitti. Buraya geldikten sonra kendinde bazı tuhaflıklar hissetti. Günlük hareketlerinde zorlanıyor, bazen konuşamıyordu. Bir süre baston kullandı. Daha sonra kendisine ALS ismindeki tedavisi olmayan bir sinir hastalığı teşhisi koyuldu. Doktorlar 2 yıl ömrünün kaldığını söylemişti. Hawking çok daha uzun yaşadı.
    Hastalığı onu tekerlekli sandalyeye mahkum etti. Bir süre sonra konuşamaz hale geldi. Alfabenin tüm harflerini içeren bir fotoğrafa bakarak istediklerini anlatabiliyordu. Daha sonraları teknolojinin de gelişmesiyle Hawking'e özel gözlükler yapıldı ve iletişimi hızlandı.

   Stephen Hawking kendi ismiyle anılan Hawking Radyasyonunu bulmuştur. Kara deliklerin yuttuğu maddelerin bir kısmını ışıma yoluyla geri püskürttüğünü Einstein'in Teorisi yardımıyla ispatlamış ve Nobel Ödülü almıştır. "Zamanın Kısa Tarihi" isimli kitabı dünyada birçok dile çevrilmiştir. Kitap halka hitap eden herkesin anlayabileceği bir dille yazılmıştır.

   Yaşamının en parlak dönemlerini hiçbir yerini kıpırdatamadan oturduğu sandalyede geçirse bile Nobel almayı başaran bu insanın bilime katkıları büyüktür. Kişiliği gereği asla pes etmemiş, hayatın zorluklarına göğüs germiştir.

   Galileo'nun öldüğü gün doğan Hawking, 14 Mart 2018'de Einstein'in doğum gününde hayata gözlerini yummuştur.
    Blogger Yorum
    Facebook Yorum

0 Comments:

Yorum Gönder